ارسال به دوستان نسخه چاپی
شنبه، ۳۰ تیر ۱۳۹۷ -


  
گزارش : مصالح استاندارد ، از قانون تا بنا

استاندارد کردن ساخت و سازها ، علمی ترین و اقتصادی ترین واکنش برای مقابله با آثار و پیامدی حوادث و بلایای طبیعی است.
این رویکرد در کشورهایی که زلزله خیز و میزبان بلایای طبیعی زیادی هست با نهضت مقاوم سازی بناها و ساختمان ها همراه است.
نقطه اغاز هم استاندارد کردن مصالح ساختمانی و افزایش کیفیت ان است.
کیفیت مصالح ساختمانی به همراه شرایط ساختگاهی، طراحی، اجرا، نگهداری و تعمیردر دوام و آسیب پذیری ساختمان ها نقش زیادی دارد.
زلزله حدود 4 ریشتری اخیر در شهر ری هشدار خوبی است تا توجه به موضع مقاوم سازی همواره در ذهن برنامه ریزان همچنان زنده باشد.
اگر نهضت استانداردسازی در ساخت وسازها نهادینه شود بخش مهمی از پیامدهای حوادث و بلایای طبیعی حذف می شود همان طور که در خیلی از کشورهای پیشرفته مانند ژاپن زلزلزله های شدید هم در موارد زیادی ، تخریب
به بار نمی اورد.

* اول ؛ مصالح استاندارد

در صنعت ساختمان بیش از 200 نوع مصالح استفاده می شود که در 13 گروه فلزات، سیمان و فرآورد ههای آن،آجر، سفال، کاشی و سرامیک، سنگ، سنگدانه ها،آهک و فرآورد ه های آهکی، گچ و فرآورده های گچی، ملا ت ها، چوب، قیر و قطران، شیشه، رنگ و پوشش های تزئینی و پلاستیک های ساختمانی تقسیم بندی
می شود.
بیشتر مصالح و فرآورده های ساختمانی عمده ، استاندارد ملی دارند یا استاندارد آنها در دست تدوین است.
استفاده از مصالح ساختمانی استاندارد هرچند از سال های دور جزو اولویت های سیاستگذاران بخش مسکن بوده است اما از سال 84 در دستور کار جدی دولت قرار گرفت.
23 اسفند 84 ، دولت مصوبه هایی درخصوص ساماندهی تولید، توزیع و مصرف مصالح ساختمانی داشت که بر اساس آن باید در همه ساخت وسازها از مصالح ساختمانی استاندارد استفاده شود.
دو سال فرصت به تولیدکنندگان مصالح ساختمانی داده شد تا محصولات خود را
به صورت استاندارد وارد بازار کنند و سازندگان نیز ملزم به استفاده ازمصالح ساختمانی استاندارد شدند.اما این مصوبه هنوز شکل اجرایی نگرفته است.
* سازمان استاندارد جدی است
نظا م الدین برزگری رئیس سازمان استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران می گوید:
سال 1385 فرهنگ سازی خوبی برای گسترش استاندارد مصالح ساختمانی صورت
گرفت و در سال 1386 بیشترین پروانه کاربردعلامت استاندارد برای مصالح ساختمانی صادر شد و به بیش از 500 پروانه رسید.
وی با بیان اینکه در آینده ای نه چندان دور همه مصالح ساختمانی زیرپوشش استاندارد قرارمی گیرد ، می افزاید: به علت گستردگی معادن ، بخشی اندک از مصالح مانند شن و ماسه، تیرچه بلوک و بتن به صورت غیراستاندارد به بازار عرضه می شود.
وی افزود : سازمان استاندارد به طور جدی پیگیر استاندارد سازی همه مصالح ساختمانی است و تولیدکنندگانی که موفق به دریافت پروانه کاربرد علامت استاندارد نشوند ، پروانه تولید آنها لغو می شود.
محمدحسین ماجدی مدیر دفترتدوین ضوابط و مقررات مرکز تحقیقات ساختمان
و مسکن می گوید: پیشرفت های خوبی درتولید مصالح ساختمانی استاندارد حاصل شده است و به جز بعضی مصالح مانند شن، ماسه و آجر که هنوز در برخی مناطق به صورت سنتی تولید می شوند، بقیه مصالح دارای استاندارد هستند.
* مصالح استاندارد ، کافی نیست
نبئی کارشناس مصالح ساختمانی می گوید: مصالح ساختمانی استاندارد و قابل قبول ، رکن اصلی برای ساخت وساز کیفی است اما نحوه استفاده از آن و نظارت و پیگیری برای استفاده از این مصالح در بناها نیز باید مودر توجه باشد.
اهرم مناسبی برای کنترل کیفی ساختمان وجود ندارد.
وی می افزاید: رویکرد " بساز و بفروش " ، مصالح استاندارد را در مواردی ، هزینه ای اضافی تلقی می کند که از چالش های پیشروی صنعت ساختمان محسوب می شود.
محسن بهرام غفاری رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان تهران هم می گوید : بخش ساخت وسازکشور با وجودپیشرفت هایی که دارد هنوز از فقر نظارت ، رنج می برد.
وی افزود : ساخت و ساز استاندارد باید در برنامه 10 ساله اجرا شود و نباید انتظار داشته باشیم صنعت ساختمان ایران در 2 سال مانند ژاپن شود.
* مصالح ساختمانی استاندارد نایاب است
بر اساس آمار سازمان استاندارد از مجموع 5494واحد تولیدی مصالح ساختمانی، فقط 1998واحد معادل 36درصد نشان استاندارد دارد.
طبق آئین نامه رعایت استاندارد در ساخت و سازها ؛ مهندس ناظر و مراجع صدور پروانه و شهرداری ها مکلفند آخرین فهرست مصالح ساختمانی مشمول مقررات استاندارد اجباری را به متقاضیان ارائه کنند و مهندسان ناظر مکلف به کنترل مصالح ساختمانی و درج مشخصات کامل مصالح به کار رفته هستند.
همه شهرداری ها، فرمانداری ها، بخشداری ها و مدیریت شرکت های صنعتی و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و سایر مراجع صدور پروانه ساختمانی و کارگاههای صنعتی و کشاورزی در زمان صدور پروانه ساخت، استفاده از مصالح ساختمانی استاندارد را با ممهور کردن پروانه ساخت با مضمون " بر اساس مصوبه هیئت وزیران استفاده از مصالح ساختمانی استاندارد اجباری است" در دستور قرار دهند.
صدور پایان کار و تخلف نداشتن ساختمان بر اساس گواهی مهندس ناظر و منوط به استفاده از مصالح ساختمانی استاندارد در سازه ها خواهد بود.
مهندسان ناظر مکلفند بر مصرف و استفاده از مصالح ساختمانی استاندارد در ساخت و ساز نظارت دقیق کنند.
مسئولیت کیفیت بتن با مهندس ناظر و مجری است.کارخانه های سیمان مکلف به رعایت استاندارد سیمان بنایی هستند.
* برایند
قانون خوب به اجرای خوب هم نیاز دارد.
سالانه 100 میلیون مترمربع واحد مسکونی ، تجاری و اداری در کشور ساخته می شود که برای آن 40 هزار میلیارد تومان هزینه می شود.
25 درصد از درآمد سرانه مردم کشور صرف تامین مسکن می شود اما عمر مفید ساختمان در کشور ما تنها 40 سال است ، در حالی که عمر مفید ساختمان در بسیاری از کشورهای پیشرفته دنیا 150 سال است .
از طرف دیگر کشور ما در کمربند زلزله خیز جهان قرار دارد و به جای نگرانی مداوم و استرس ناشی از آن باید به سمت راه حل‌ها برویم .
تهران بر روی چندین گسل بزرگ و کوچک قرار گرفته و هر لحظه ممکن است ‌این گسل‌ها فعال شود و با جابه‌جایی گازهای متراکم زمین پایتخت به لرزه درآید.
جای بسی خوشحالی دارد که زلزله کوچکی در مقیاس ریشتر به آرامی‌شهر را تکان داده است.
رسیدن به عمر مفید 100 سال را برای ساختمان های کشور قابل دستیابی است و
افزایش عمر مفید ساختمان ها مانند آن است که حجم سرمایه گذاری یا بهره وری 2 و نیم برابر شود.
استاندارد در ساخت و سازها هم مبانی اقتصادی دارد و هم راهکار اجرایی و ضرورت های طبیعی و جغرافیایی.
از نظر قانون و مقررات ، وضع خوبی داریم و باید از مرحله تولید ، حمل و نقل و معماری هم خوب اجرا کنیم.
قانون ، تولیدکنندگان و استفاده کنندگان از مصالح ساختمانی؛ 3 ضلع و رکن مهم برای رسیدن به صنعت ساختمان استاندارد هستند تا به جای نگرانی از سوانح طبیعی ، پیامدهای احتمالی ان را به خوبی مدیریت و کنترل و شاید ، حذف کنیم.

واحد مرکزی خبر ۱۱ آبان ۱۳۸۸ ۱۳:۱۹
 نظر بازدید کنندگان محترم  

نام فرستنده :
پست الکترونیک : *  
عنوان : *
تو ضیحات :
*
* :  ضروری

 

صفحه نخست | اخبار صنایع کانی غیر فلزی | تازه های علمی | صنایع | خبرگان و متخصصین  | صنایع کانی غیر فلزی در بورس | فرصت های سرمایه گذاری | کتب، نرم افزار و نشریات | تاریخ هنر شیشه و سرامیک  | سمینارها و نمایشگاهها | مناقصات داخلی | قوانین و مقررات | فرهنگ واژه ها | گالری عکس | استانداردها | اطلاعات بازار | بانک اطلاعات سیمان | بانک اطلاعات  | بانک اطلاعات شیشه | تولید کنندگان سیمان | خدمات RSS | تولید کنندگان شیشه | بانک اطلاعات کارجویان  | امکانات ویژه  | درج اطلاعات شرکتها
طراحی سایت، هاست (هاستینگ)، ثبت دامنه - رادکام