ارسال به دوستان نسخه چاپی
جمعه، ۴ خرداد ۱۳۹۷ -


  
سفال ایرانی و گلدان چینی

بر سبیل اتفاق و از سر بی حوصلگی و گذراندن وقت، یک روز جمعه  به بازار گل رفتم تا قدری گل و گلدان قدیمی مثل یاس ، رازقی و محبوبه شب تهیه کنم و با قرار دادن آنها روی سکوها و پله‏های حیاط ، روح تازه‏ای در خانه کوچک‏مان ایجاد نمایم و برگردم به دوران گذشته، خانه حیاط‏دار و لب حوض و آن فواره تازه نصب شده و گلدان‏های شمعدانی و شویدی و همین یاس ها که انواع و اقسام داشت و حاصل آن گل های سفید با رنگ و بوئی در سجاده‏های مادر و مادربزرگ بود و احیاناً در بشقابی چینی یا سفالی سر طاقچه و بوی خوش آن که خاطراتش تا عمق استخوان‏ها نفوذ می‏گردد و یاد آن دلتنگم می‏کند چقدر شیرین، بگذریم .
غرض از نوشتن این یادداشت که با این مختصر مقدمه احساس برانگیز و خاطره‏ای شروع شد، ادامه بحث‏های تهاجم صنعتی کشور چین برای فتح باقی‏مانده بازارها و آخرین سنگرهای صنعتی و صنایع دستی کشورمان است که بسیاری در باب آن مقالات کوتاه و بلند نوشته و هشدارهای لازم را با ادله و برهان به گوش مسئولین و سیاست‏گذاران رسانده‏اند، اینجانب نیز عینیت یک بخش از این تهاجم را در روز جمعه یاد شده در بازار گل با تلخی تمام نظاره گر بودم اما شرح ماوقع :
در بخش جنوبی بازار گل تعدادی غرفه یا مغازه حدود بیست واحد به کار فروش گلدان‏های سفال و احیاناً پلاستیک ساخت وطن اشتغال دارند که بخش سفال آن بیشتر از لالجین همدان تامین می‏گردد . این بار در کمال تعجب و حیرت ملاحظه شد که تعداد بسیاری از این مغازه‏ها به فروش گلدان‏های تزئینی سرامیک و سفال وارداتی چینی مشغول و تنها باقی‏مانده اوضاع سابق آن هم از سر ناچاری و لابد 4 یا 5 مغازه به کار فروش گلدان‏های سفال محصول داخلی پرداخته و آن‏ها نیز در مراجعه بعدی به تغییر شغل یا تغییر ماهیت کالای ارائه شده خواهند پرداخت . سرامیک و سفال‏های ساخت کشور چین در اندازه‏های مختلف و به فراوانی در تمام سطح بازار به چشم می‏خورد و با رنگ و لعاب فریبنده و قیمت‏های ارزان فضا را برای عرضه تولیدات داخل نه تنها تنگ کرده بلکه در یک یورش و تهاجم آنها را بیرون انداخته و میدان را در انحصار و اختیار خود گرفته است .
در مقابل هر مغازه تلی از جعبه ها و کارتون‏های خالی به همراه نایلون‏های محافظ حباب دار انباشته شده و وقتی با صاحب غرفه صحبت می‏کنی، احیاناً انتقادی از سر دلسوزی بلافاصله توپ را به میدان تاجر و وارد کننده می‏اندازد که این موضوع برای من تولیدکننده و صنعتگر موجب تاسف فراوان و افسوس بر فرصت‏های از دست رفته و لب حسرت بر دندان گزیدن است، زیرلب زمزمه این مثل قدیمی ( یکی بر سر شاخ بن می‏برید ) و با ناراحتی ترک میدان گفتن که واقعاً بایستی ترک میدان بگوئیم .
دو روز بعد از این تجربه شخصی از قضای اتفاق در مسیر سنندج به همدان از جاده بهار و لالجین عبور کردم و در تمام طول مسیر این بخش از کشور که مرکز صنایع دستی و تولید سفال است با کنجکاوی، مقایسه‏ای از سر دلسوزی و دلتنگی به بازار ملی سفال ایران می‏نگریستم تعطیلی قریب به اتفاق مغازه‏های بزرگ و کوچک عرضه سفال و بی‏رونق بودن در اولین نگاه کاملاً مشهود بود و حتی برای نمونه یک مشتری یا یک کامیون یا وانت در حال بارگیری در تمام طول مسیر طی شده دیده نشد و لذا می‏توان نتیجه گرفت که کارگاه‏های تولید سفال و کوره‏های آن نیز تعطیل و به سردی گرائیده است و کارگران آن نیز از نفس افتاده‏اند و به جای این صنعت که ریشه در هزاران سال تاریخ این کشور دارد حال باید شاهد حضور و فتح بازارهای آن بوسیله تولیدکننده و صنعتگر و تاجر چینی باشیم و در این میان نقش و مباشرت تاجر این الوفت وطنی نیز فراموش نشود که هر چه هست از ماست که بر ماست .
در این میان غفلت دستگاه‏های عریض و طویل اداری کشور مانند وزارت بازرگانی و گمرکات و سازمان صنایع دستی و کمسیون ماده یک و استانداری و فرمانداری و بسیاری دیگر را نظاره‏گر باشیم و این بخش از صنایع دستی کشور نیز به سرنوشت صنایع پارچه و پوشاک و کفش و ابزار و قطعات خودرو و ... دچار شده است و در این میان چه کسی پاسخگوی خیل بیکاری و روزافزون جوان های این کشور است ؟!! ... سکوت و بی تفاوتی همگانی و عبور بدون مسئولیت از کنار این مسائل و باری بهرجهت دیدن آنها ریشه های تعصب و غیرت و هویت ما را به مخاطره انداخته است . هویت صنعتی و اقتصادی این کشور بسیار آسیب‏پذیر شده است .
چه به روز صنعت ما آمده است که این چنین وا داده‏ایم. آنچه در این یکصد سال اخیر با صرف سرمایه‏های کلان ملی بدست آورده‏ایم چرا این چنین به آسانی در معرض تاراج گذاشته‏ایم. آیا مسئولین و صاحبان قدرت در این کشور خود یا در میان خانواده و یا میان تجمع‏های دوستانه با انبوه درخواست کار جوانان در میان فامیل و دوستان مواجه نیستند؟ آیا آن جوان بیکار شده لالجینی به کدام مسئول و یا صاحب منصب دولتی دستش می‏رسد که برایش فکری بکند و کاری جایگزین ایجاد نماید . براستی چرا ما چنین تیشه بر ریشه خود می‏زنیم . آیا کشور نیاز به ورود فرفره و وق وق صاحاب و جقجقه و بادبادک دارد و آیا اگر گلدان سفال و سرامیک وارد نمی‏کردیم از گرسنگی می‏مردیم؟
در حال حاضر اشتغال در کشور بزرگ‏ترین معضل موجود است و آیا وقت آن نرسیده تا هیات حاکمه و دستگاه های عریض و طویل آن همتی همه‏جانبه برای دستیابی برای توسعه همه‏جانبه اشتغال را آغاز نمایند و آیا وقت آن نرسیده که ما از تولید داخلی در برابر هجوم واردات حمایت اصولی کنیم و سیاست‏های پولی و مالی را به گونه‏ای طراحی و برنامه‏ریزی و انسجام دهیم که منجر به اشتغال پایدار و مثبت و موثر نیروی کار جوان این مرز و بوم شود و صنعت ملی کشورمان را این چنین در معرض آسیب و تعرض اجانب قرار ندهیم.
نتیجه غفلت‏های ما مسلماً از بین رفتن فرصت‏ها خواهد بود و با آسیب‏پذیر شدن بخش‏های مختلف صنایع داخلی و صنایع دستی کشورمان نتایج بسیار اسف‏بار عاید خواهد شد و به قول این ضرب‏المثل فارسی: ( کسی که باد می کارد مسلماً طوفان درو خواهد کرد ) مسئله واردات بی در و پیکر به کشورمان چه از راه قانونی و چه قاچاق یکی از مهم‏ترین چالش‏های پیشرو می‏باشد و هر کس در حوزه کاری خود به این مسئله مهم بایستی توجه کند و خدای نکرده به منافع کوتاه‏مدت خود نیاندیشد که در آن صورت خانه از پای بست ویران شود .
و در صورت ادامه وضعیت و شرایط کنونی، این صنایع تولیدی و صنایع دستی و محصولات بنجل کشور چین است که همچنان می‏تازد و باقیمانده بازارهای کشور در دورافتاده‏ترین نقاط و گوشه‏های این سرزمین پهناور را نیز فتح کرده و ما همچنان با حسرت و افسوس و اندوه شاهد خیل بیکاران انبوه جامعه و از دست رفتن سرمایه‏های کلان ملی خود باشیم .
این یادداشت از سر رنجی که می‏برم نگاشته شد .
اصغر خطیبی
*کارشناس ارشد صنایع غذایی
خبرآنلاین ۲۰ آبان ۱۳۸۹ ۱۹:۱۱
 نظر بازدید کنندگان محترم  

نام فرستنده :
پست الکترونیک : *  
عنوان : *
تو ضیحات :
*
* :  ضروری

 

صفحه نخست | اخبار صنایع کانی غیر فلزی | تازه های علمی | صنایع | خبرگان و متخصصین  | صنایع کانی غیر فلزی در بورس | فرصت های سرمایه گذاری | کتب، نرم افزار و نشریات | تاریخ هنر شیشه و سرامیک  | سمینارها و نمایشگاهها | مناقصات داخلی | قوانین و مقررات | فرهنگ واژه ها | گالری عکس | استانداردها | اطلاعات بازار | بانک اطلاعات سیمان | بانک اطلاعات  | بانک اطلاعات شیشه | تولید کنندگان سیمان | خدمات RSS | تولید کنندگان شیشه | بانک اطلاعات کارجویان  | امکانات ویژه  | درج اطلاعات شرکتها
طراحی سایت، هاست (هاستینگ)، ثبت دامنه - رادکام